Kiekvienos tautos istorijoje yra svarbių dienų. Lenkų tautybės žmonėms viena iš tokių dienų yra lapkričio 11-oji, Nepriklausomybės atkūrimo diena. Lenkija savo nepriklausomybę atgavo 1918 metais, pasibaigus Pirmajam pasauliniam karui. Šalis atgimė iš pelenų po trijų karą pralaimėjusių šalių, kurios Lenkiją valdė 123 metus.
Lenkijoje ir užsienyje ta proga vyko įvairūs renginiai. Lapkričio 8 d., simboliniu 11.11 laiku daugelyje pasaulio šalių sugiedojo nacionalinį himną „Dombrovskio mazurka“(,,Mazurek Dąbrowskiego“). Prie Lenkijos švietimo ministro Dariušo Piontkovskio paskelbtos akcijos ,,Mokykla gieda himną“ prisijungė 20 tūkst. mokyklų Lenkijoje ir užsienyje t.y. apie 4 mln. mokinių ir 380 tūkst. mokytojų. Trakų rajono mokyklų bendruomenės taip pat dalyvavo tarptautinėje akcijoje.
Lapkričio 6 d. Paluknio Longino Komolovskio gimnazijoje vyko rajoninis meninio skaitymo lenkų patriotinės poezijos konkursas ,,Visa tai, kas yra Lenkija“. Konkurse dalyvavo 56 dalyviai iš keturių Trakų rajono mokyklų: Lentvario Henriko Senkevičiaus gimnazijos, Trakų gimnazijos, Paluknio Longino Komolovskio gimnazijos, Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos. 1–12 klasių dalyviai varžėsi šešiose amžiaus kategorijose. Pasibaigus konkursui ir susumavus visus rezultatus šešiose amžiaus kategorijose, pirmų, antrų ir trečių vietų laimėtojai buvo apdovanoti diplomais ir dovanomis. Tuo tarpu pirmųjų vietų laimėtojams buvo suteikta galimybė dalyvauti ir pasirodyti lapkričio 10 d. Lenkijos Nepriklausomybės iškilmėse Trakų kultūros rūmuose:
I kategorija (1–2 klasių) – I vieta Elžbieta Senkanec, Paluknio Longino Komolovskio gimnazija, mokytoja Božena Senkanec; II kategorija (3–4 klasių) – I vieta Paulina Naumovič, Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinė mokykla, mokytoja Lucija Kašėtienė; III kategorija (5–6 klasių) – I vieta Robert Matusevič, Lentvario Henriko Senkevičiaus gimnazija, mokytoja Lilija Kondratovič; IV kategorija (7–8 klasių) – I vieta Karolina Kašėtaitė, Trakų gimnazija, mokytoja Aleksandra Savickaja; V kategorija (9–10 klasių) – I vieta Daniel Šepet, Lentvario Henriko Senkevičiaus gimnazija, mokytoja Lilija Kondratovič; VI kategorija (11–12 klasių) – I vieta Anna Makutonovič, Paluknio Longino Komolovskio gimnazija, mokytoja Gražina Paulauskienė.
Lapkričio 10 d. Lietuvos lenkų sąjungos Trakų rajono skyrius ir Trakų kultūros rūmai iškilmingai paminėjo 101-ąsias Lenkijos Nepriklausomybės atkūrimo metines.
Ankstų sekmadienio rytą surengta gėlių padėjimo ceremonija lenkų karių Trakų kapinėse.
Ceremonijai pasibaigus Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikos galingas varpų gausmas sukvietė tikinčiuosius į šv. Mišias, kurias aukojo kunigas dekanas Jonas Varaneckas ir kunigas Benedykt Cison. Po mišių susirinkusieji, lydimi raitų Palenkės husarų, pagrindine miesto gatve patraukė link Trakų kultūros rūmų. Žiūrovams buvo surengtas husarų pasirodymas, kuriuo ne vienas žavėjosi ir džiaugėsi.
Po svečių iš Lenkijos pasirodymo susirinkusieji buvo pakviesti į koncertą Trakų kultūros rūmuose. Grojant Rūdiškių kultūros centro instrumentiniam ansambliui ,,Concord“, vadovas Rimvydas Stanaitis, jau minėtų keturių mokyklų jungtinis vaikų ir jaunimo bei suaugusiųjų choras atliko populiarias patriotines dainas. Koncertą vainikavo vokalinis-instrumentinis ansamblis ,,Folk Vibes“ iš Vilniaus, vadovaujamas Renatos Juzokienės.
,,Tai simbolinė diena, kai galime džiaugtis ir švęsti kartu, bendrauti tarpusavyje gimtąja kalba savo mylimoje Tėvynėje Lietuvoje, džiaugtis tuo, kad esame mūsų bendros valstybės išdidžiais bendrapiliečiais“, – klabėjo Lietuvos lenkų sąjungos Trakų rajono skyriaus pirmininkas, LR Seimo narys, susisiekimo ministras Jaroslav Narkevič.
Lenkijos Respublikos Ambasados Vilniuje konsulinio skyriaus vadovas Marcin Zenevič padėkojo visiems iškilmių dalyviams, rajono lenkų bendruomenei bei svečiams iš Lenkijos už buvimą kartu. Pabrėžė, kad turime stiprinti mūsų abiejų šalių Nepriklausomybę, puoselėjant abipusius draugiškus santykius. ,,Linkiu, kad mūsų abiejų valstybių bendradarbiavimas vystytųsi ir gerėtų“, – kalbėjo Lenkijos Ambasados konsulas M.Zenevič.
,,Džiugu, kad gyvenu Lietuvoje ir vadovauju kraštui, kuriame galime švęsti ne tik savo valstybės, bet taip pat ir Lenkijos Nepriklausomybės atkūrimo dieną. Lietuvą ir Lenkiją sieja ne tik bendra istorija, tačiau ir daugelis įvairių įvykių. Didžiuojuosi, kad šiandien esu su Jumis“, – kalbėjo Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė.
Labai svarbu, kad tų, kurie kovojo ir tų, kurie negrįžo į savo gimtuosius namus atminimas buvo išsaugotas kitoms ateities kartoms, kad tokios tragedijos niekada nepasikartotų mūsų abiejų tautų istorijoje.
Renata Krasovska
Lietuvos lenkų sąjungos Trakų r. skyriaus
pirmininko pavaduotoja