Grendavės bibliotekoje vyko literatūrinė popietė, skirta Lietuvos Konstitucijos šimtmečiui.
2022 metai Lietuvai yra ypatingi tuo, kad rugpjūčio 1 d. paminėję 1922 m. Lietuvos Valstybės Konstitucijos šimtmetį, spalio 25 d. švęsime ir dabar galiojančios 1992 m. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30-metį. Seimas šiuos proginius metus paskelbė Lietuvos Valstybės Konstitucijos metais.
Grendavės bibliotekoje rugpjūčio 20 d. vyko literatūrinė popietė, skirta šiai ypatingai sukakčiai. Popietės metu buvo minimos ir parlamento gynėjo Artūro Sakalausko 31-osios žūties metinės bei aptarta Baltijos kelio reikšmė ir prielaidos, nulėmusios šį įvykį.
Parlamento gynėjas A. Sakalauskas 1991 m. rugpjūčio 19 d. kartu su Alytaus rinktinės savanoriais atvyko budėti į Vilnių, ginti Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo rūmų. 1991 m. rugpjūčio 21 d., žlungant kariniam pučui Maskvoje, apie pusę vienuoliktos vakaro Aukščiausiosios Tarybos rūmų prieigose įvyko Lietuvos savanorių susirėmimas su Sovietų Sąjungos armijos specialiosios paskirties dalinio kariais, kurie automobiliu įsiveržė į parlamento gynėjų saugomą teritoriją prie pirmojo posto A. Goštauto gatvėje. Pasipriešinimo metu buvo nušautas Alytaus rinktinės savanoris A. Sakalauskas, dar keletas savanorių buvo sužeisti sovietų sprogstamųjų užtaisų. A. Sakalauskas tapo paskutiniąja auka, žuvusia už Lietuvos nepriklausomybę. Šiais metais minimos jau 31-osios šio kario savanorio žūties metinės, tad bibliotekoje jo atminimą pagerbėme prisiminimais apie tų metų įvykius bei tylos minute.
Renginio metu taip pat aptarėme, kuo svarbus buvo Baltijos kelias Lietuvos Respublikos ir jos žmonių gyvenimui. Akcija Baltijos kelias – vienas iš svarbiausių istorinių įvykių Baltijos valstybių istorijoje. Tai neprievartinis pasipriešinimo kelias kovoje už savo valstybių Nepriklausomybę. 1989 m. rugpjūčio 23 d. Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdis, Estijos ir Latvijos liaudies frontai suorganizavo 620 km ilgio, 2 milijonų žmonių, susikibusių rankomis, gyvąją grandinę, sujungdamos Vilnių, Rygą ir Taliną, surengiant simbolinį referendumą ir nutiesiant kelią į Nepriklausomybę.1990 m. kovo 11 d., vykdant tautos valią, Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas atkūrė Lietuvos Nepriklausomybę.
O ką mums kiekvienam tai reiškia? Nepriklausomybė – tai individuali atsakomybė už savo valstybę ir save patį. Kasdienė mūsų darbo diena – tai istorijos puslapis, kurį mes patys rašome sau, ir mums svarbu, kokį mes jį paliksime ateities kartoms. Gyvenkime, dirbkime, kurkime taip, kad mūsų vaikai jaustų pagarbą ir būtų mums dėkingi.
Regina Karpičienė
Trakų viešosios bibliotekos Grendavės filialo vyr. bibliotekininkė
Nuotraukoje: Vanda Simanavičienė Grendavės bibliotekoje vykusioje popietėje skaito LR Konstituciją.