Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijoje veikiantis Lietuvos SOLVIT centras nagrinėja Europos Sąjungos (toliau – ES) piliečių ir verslo atstovų skundus, kai jie susiduria su problemomis, kylančiomis dėl kitų ES valstybių valdžios institucijų galimai neteisingo ES teisės aktų taikymo. SOLVIT centro paslaugos – nemokamos, o neformalus veikimo būdas padeda ES piliečiams ir įmonėms rasti greitus ir praktiškus sprendimus.
ES vidaus rinka atveria daugybę galimybių asmenims, norintiems gyventi ir dirbti kitoje valstybėje narėje, ir įmonėms, norinčioms išplėsti savo rinkos ribas. Jei tokiais atvejais valdžios institucijos nesivadovauja ES teisės nuostatomis, neišvengiamai kyla sunkumų, kurie trukdo ES piliečiams ir verslui pasinaudoti visais vidaus rinkos teikiamais pranašumais. Todėl 2002 m. tokioms tarpvalstybinėms problemoms spręsti Europos Komisija sukūrė SOLVIT tinklą, kuris 2022 m. atšventė 20-ies savo veiklos metų jubiliejų. Per šį laikotarpį SOLVIT tinklui pavyko išspręsti net 85 % iš 28 600 ES piliečių ir įmonių bylų. Taip SOLVIT tinklas atskleidė savo gebėjimą ištiesti pagalbos ranką įmonėms, piliečiams ir valdžios institucijoms, kad būtų tinkamai taikomos ES bendrosios rinkos taisyklės.
SOLVIT centrai yra tikras valstybių narių ir Europos Komisijos stiprios partnerystės įtvirtinimas, siekiant užtikrinti, kad bendroji rinka gyvuotų visose ES šalyse. SOLVIT tinklas nagrinėja ES piliečių ir įmonių skundus, pateiktus susidūrus su sunkumais, kurių kyla kitų ES valstybių narių, taip pat Norvegijos, Islandijos ir Lichtenšteino, valdžios institucijoms netinkamai taikant ES teisės aktus. Lietuvos SOLVIT centras veikia Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Europos Sąjungos ir tarptautinių reikalų grupėje. SOLVIT paslaugos nemokamos, o neformalus veikimo būdas padeda ES piliečiams ir įmonėms rasti greitus ir praktiškus sprendimus.
SOLVIT vaidmuo ir reikšmė dar labiau išaugo, nuo 2020 m. balandžio 19 d. pradėjus taikyti Abipusio pripažinimo reglamentą Nr. 2019/515. Pagal jį Europos Komisija sukūrė naują problemų sprendimo procedūrą, kuri taikoma siekiant pašalinti kliūtis laisvam prekių judėjimui. Į šią procedūrą įtrauktas ir SOLVIT. Remdamasis minėtu reglamentu, ekonominės veiklos vykdytojas gali savo šalies SOLVIT centrui apskųsti institucijos administracinį sprendimą neleisti ar riboti prekių patekimą į rinką.
Kaip SOLVIT sprendžia problemas, sužinoti galima čia.
Kviečiame susipažinti su Lietuvos SOLVIT centro parengta 2022 metų veiklos ataskaita.
Parengta pagal Lietuvos SOLVIT centro informaciją