Vasario mėnesio papildomų vaikų atostogų metu Trakų krašto tradicinių amatų centre organizuota žiemos stovykla vaikams iš Lietuvos ir Lenkijos.
Stovykla surengta pagal Trakų rajono savivaldybės plėtojamą projektą Nr. LT-PL-4R-315 „Trakų ir Gižycko paveldo atvėrimas turizmui“. Tai vienas iš šio projekto renginių pagal INTERREG programą Lietuva–Lenkija, kurį įgyvendina Trakų rajono savivaldybės administracija kartu su Gižycko rajono savivaldybe.
Stovykla vyko lenkų kalba vaikams iš Trakų ir Gižicko.
Stovykloje, siekiant ugdyti aktyvų laisvalaikio praleidimo būdą tarp paauglių, organizuotos ekskursijos ir išvykos, edukacinės programos, supažindinant su kultūros ir gamtos paveldu.
Pirmą stovyklos veiklų dieną vaikai susipažino vieni su kitais, žaisdami prisistatymo žaidimus ir pasigamino tautinių (Lietuvos ir Lenkijos) spalvų veltų segių (vilnos vėlėja Danutė Bastienė). Tradicinių amatų meistrė Ryšarda Kozubovskaja mokė gaminti knygų skirtukus pagal karaimų ornamentų pavyzdžius. Apie karaimų tautą vaikams pasakojo ir Barbara Omelčenko ekskursijos Trakuose metu. Ši tema įtraukta neatsitiktinai – šiemet minime Lietuvos karaimų metus, o karaimų tautos atstovai nuo seno gyvena Trakuose ir yra išlaikę savo papročius, tradicijas, tautinę savastį.
Papietavę stovyklautojai keliavo į Užutrakio dvaro sodybą, aplankė Angelų kalvą bei šalia esantį žirgyną. Čia vaikai susipažino su žirgyno veikla, gyvenančiais gyvūnais. Pasimokę šerti, valyti ir balnoti žirgą, mokėsi teisingai ant jo užsėsti ir joti. Nors oras buvo permainingas, pramogos visiems patiko, vaikai kepė dešreles ir duoną ant laužo, o antrą stovyklos dieną vėl visi atvyko geros nuotaikos.
Antra diena prasidėjo rūpinimusi pavasario šaukliais – paukščiukais. Su tradiciniu amatininku Vladislavu Kozlovskiu stovyklos dalyviai pagamino 20 inkilų. Vilniuje šturmavo Gedimino pilį, senamiestį, Valstybės pažinimo centrą bei aplankė Pučkorių atodangą. Kelionė į Vilnių vyko autobusu, tačiau vaikams teko nukeliauti netrumpus atstumus.
Paskutinę stovyklos dieną vaikai pasigamino angeliukus. Juos pasisiūti mokė tekstilinių žaislų kūrėja Liucija Pavlovska. Pietums dalyviai patys kepė karaimiškus kibinus, kurios „susukti“ mokė tradicinė amatininkė Margarita Rajeckienė. Įteikus stovyklos pažymėjimus, atminimo dovanėles, stovykla baigėsi apsikabinimais.
Dominyka Semionovė
Stovyklos vadovė, Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos pirmininkė
Nuotraukoje: Stovyklos dalyviai aplankė vieną žymiausių Lietuvos kultūros paveldo objektų – Užutrakio dvaro sodybą.